Strona glowna
 
 
Blizny
 
 

Jakie mamy rodzaje blizn
Blizny zwykłe są na początku zgrubiałe i twarde, ale zazwyczaj po okresie od 6 do 12 miesięcy miękną oraz jaśnieją i ogólnie kurczą się, dzięki czemu są mniej widoczne.
Podczas gojenia się rany najczęściej towarzyszy temu świąd i pieczenie, które ustają po wygojeniu.
Szczególnie silne objawy mogą występować w przypadku blizn oparzeniowych. Oparzenia termiczne dzieli się na stopnie zależne od głębokości uszkodzenia skóry. I tak oparzenia I stopnia i powierzchowne II stopnia nie pozostawiają blizn, natomiast głębokie II stopnia obejmujące całą warstwę właściwą skóry oraz wszystkie III stopnia charakteryzują się tworzeniem blizn rozległych i brzydkich. Leczenie ich jest wyjątkowo trudne, a i tak jego efekty estetyczne nie budzą zadawolenie.
Tzw. blizny zanikowe mogą leżeć nawet poniżej powierzchni skóry, gdyż proces gojenia przebiega z cechami atrofii, czyli zaniku. Z tego typu bliznami mamy do czynienia w przypadku trądziku, ospy wietrznej oraz nieprawidłowego leczenia sterydami. Blizny nie pozwalają o sobie zapomnieć zwłaszcza wtedy, gdy zamiast być coraz mniej widoczne, stają się większe, ciemniejsze i twardsze. Takie przerosłe blizny tworzą się wtedy, gdy gojenie urazu zostało w jakiś sposób zaburzone – m.in. przez drapanie czy zakażenie rany. Jeszcze inny rodzaj blizn stanowią tzw. bliznowce, które powstają już po zagojeniu się rany, kiedy na skutek indywidualnej nadmiernej produkcji kolagenu dochodzi do tworzenia się w miejscu zranienia twardej, wybujałej narośli. Taka zmiana oprócz defektu estetycznego może stanowić przyczynę przykrych dolegliwości bólowych.

Artykuły tematyczne:

Krem na blizny

 
zobacz
Poprzednia strona
Pierwsza dziesiatka
Strona glowna